Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy kilka dni temu.Z tego powodu należałoby nabrać nieco refleksji odnoszących się do wielkiego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który może okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę bardzo niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemal każdego dnia, mają oczywiście związek z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest degradacja środowiska bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze wiedzieć, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Jedną z dobrych opcji jak okiełznać degradacji środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki rozgłosił, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 zaczęła się w terenach o ogromnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

Jeśli chodzi o smog bez wątpienia należy też mieć świadomość tego, co w praktyce jest pierwszorzędną tego przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nieprawdopodobnie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.