Początek szkoły a epidemia Covid-19

Początek szkoły a epidemia Covid-19

W tym tygodniu uczniowie powinni powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednak ciągle niechęć wzbudza pandemia koronawirusa, z którą zwalcza się od samego początku roku. Pewnie to, że w marcu młodzież przeszła na nauczanie bez wychodzenia z domu, okazało się jednym z powodów, przez które dało się wstrzymać w naszym kraju niekontrolowany przebieg choroby. Jednak czy epidemia w tej chwili wydaje się być tak zrównoważona, żeby przygotować do użytku przedszkola, szkoły czy żłobki a potem przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na zajęcia?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie możemy podać prostego wytłumaczenia, co okaże się korzystniejsze - puszczenie dzieci do szkół, czy konieczność kontynuowania lekcji w domach. Przykładowo lekarze a także osoby mające wątpliwości głoszą, że to akurat maluchy szybko przenoszą różnego rodzaju wirusy a także bakterie, a szkoły mogą okazać się bardzo dobrym miejscem, w którym rodzą się infekcje. Dobrze każdy z nas to zna - do klasy przyjdzie pojedyncze dziecko z infekcją a w następnym momencie w chorobę wpada dużo więcej dzieci.

Kolejni komunikują, iż zatwierdzono sporo metod, do których muszą się zastosować placówki oświatowe, żeby mieć szansę przyjąć na nowo swoich podopiecznych. Jednak czy może okazać się to doskonałym scenariuszem, żeby ogromna grupa dzieci się znalazła w tej samej sali? Czy na pewno dzieci z najniższych klas będą w stanie ich przestrzegać? Epidemiolodzy upierają się, iż nie całkiem.

Na naukę online skarżą się niejedni rodzice i uczniowie. Przede wszystkim koronawirus wpłynął na maturzystów, którzy twierdzą, że przez jakiś czas lekcji przez Internet wydają się niespecjalnie przyuczeni do maturalnego egzaminu (choć w 2020 roku maturalny egzamin nie wyszedł wcale tragicznie). Kluczowe się okazuje również to, iż nie każdy uczeń miał dostęp do Internetu i komputera. W rodzinach wielodzietnych bywa tak, że w domu do dyspozycji jest tylko jeden laptop. Rodzice będą mieć więc zagwozdkę w zorganizowaniu swoim latoroślom nauki w tej samej chwili.

Kluczowe mogą być również kwestie społeczne. Placówki szkolne stanowią znaczący element w rozwoju psychologicznym uczniów. W szkole uczymy się funkcjonowania wśród innych ludzi a także mamy możliwość nawiązywać relacje oparte na przyjaźni. Oczywiście przy aktualnej sytuacji sprawy życia w społeczeństwie okazują się mało istotne, a tak naprawdę liczy się zdrowie uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych uczniów i opiekunów zależy dużo

Postępowanie pandemii zależeć będzie tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać obostrzeń wskazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz od tego czy pedagodzy są w stanie to wykorzystywanie zasad pilnować. Sceptycy głoszą, że puszczenie uczniów do budynków oświatowych przyspieszy gwałtowniejszy postęp koronawirusa, więc w rezultacie placówki oświatowe będą nieczynne lada moment. Wypada obserwować nieustannie wiadomości, bowiem na samym początku nadchodzącego miesiąca sporo może się okazać.